Strona wygasła! pl.mfirma.eu

Twoja strona nadal znajduje się na serwerze pl.mfirma.eu, ale nie jest widoczna w Internecie dla innych użytkowników. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich funkcji naszego serwisu skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta.

Ok

O zespole


Awans
Awans

AWANS!, AWANS!, AWANS!!!

„Awans!”, „Awans!”, „Awans!!!” Taki właśnie okrzyk można usłyszeć przed każdą finałową piosenką koncertu, zespołu muzycznego AWANS ze Szkoły Policji w Pile. Zespół powstał w 2000 roku i od początku swojego istnienia do chwili obecnej związany jest z wykładowcami kryminalistyki, (podobnie zresztą jak Szkoła z profilem kryminalnym). I choć jego skład jest zmienny (ze względu na rotacyjność szkolenia i odejścia z kursów tworzących go słuchaczy), AWANS, niezmiennie od 15 lat trwa i wzrusza do dziś.
Twórcą, pomysłodawcą i głównym spirytus movens szkolnego zespołu muzycznego był ówczesny wykładowca kryminalistyki, a dziś podinsp. w st. spocz. Zbigniew Siedłowski. Sam uzdolniony muzycznie, przez wiele lat grywał w orkiestrze dętej oraz w zespołach ludowych i rozrywkowych. I miał w sobie „to cos” co pozwala przekonać innych do swoich idei, a co powszechnie nazywa się charyzmą. A tak pisze o Nim na swoich łamach wydawany wiele lat temu Biuletyn Szkoły Policji w Pile „Paragrafek”: „Z muzyką miał już kontakt w szkole podstawowej – gdzie pobierał nauki gry na akordeonie, w szkole średniej – w latach 70. grał w orkiestrze dętej przy Zespole Szkół Zawodowych Ministerstwa Górnictwa i Energetyki – na tubie basowej, w kapeli ludowej, a także tworzył własny zespół muzyczny, w którym grał na organach” .
Jak zanotowały karty „Paragrafia” pracując w Szkole, „zdążył też poznać grupy muzyczne innych ośrodków szkolenia policyjnego. Okazja nadarzyła się jesienią ub. roku (czyli 2000 – przyp. aut.) Zbyszek dowiedział się, że policjantom z KWP w Rzeszowie „zbywa” sprzęt muzyczny po rozwiązanej orkiestrze i można go nieodpłatnie pozyskać. Trzeba było działać szybko. Poszło jednak nadspodziewanie sprawnie, zarówno za sprawą zmysłu organizacyjnego Zbyszek, jak i wyjątkowo przychylnego potraktowania sprawy przez Komendanta i wydział prezydialny. Po podróży pełnej przygód (to temat na osobny artykuł) instrumenty trafiły wreszcie do Piły. Mamy więc w Szkole urządzenia nagłośniające, pianino, akordeon, organy estradowe, dwie gitary i zestaw perkusyjny” . Teraz należało pozyskać do zespołu odpowiednie, utalentowane „zasoby kadrowe”. Od początku jego twórca był przekonany, że powinni tworzyć go słuchacze. Aby wyłonić talenty „przydały się umiejętności z zakresu taktyki kryminalnej. Jak donosi dalej „Paragrafek”: „Wystarczyło przeprowadzić planowe rozpoznanie osobowe oraz wytypować i pozyskać do współpracy dowódców kompanii. Wszystko prawie zgodne z pewną niejawną instrukcją operacyjną i zasadami policyjnej sztuki. (…) Pierwsze efekty „połowu narybka’, kilkugodzinnych prób i pasji „można było zobaczyć, a właściwie usłyszeć już w grudniu (2000 r. – przyp. aut.) podczas debiutanckiego występu dla Koła Emerytów Policyjnych byłego województwa pilskiego. Później jeszcze koncert dla emerytów szkoły Policji i w styczniu (2001 r.) wspaniała zabawa choinkowa dla dzieci (organizacyjnego wsparcia udzieliła tu zona Wojtka Thiela – Iwona). Najwięcej obaw i tremy mieli jednak członkowie zespołu przed występem 6 marca, kiedy to sprawili niespodziankę, wieńcząc muzycznie odprawę roczna. Niejako z marszu zagrali dwa dni później dla pań, z okazji ich święta. Wiele z nich mówiło potem, że dawno się tak nie wybawiło. Po tych występach tylko ludzie złej woli i wieczni krytykanci mogli nie zgodzić się z określeniem, że jak policjant chce to potrafi. Szczególnie policjant Szkoły Policji w Pile”. Według „Paragrafka” istniały plany wzmocnienia zespołu o… kabaret. Zespół w tym okresie wpierany był finansowo przez kierownictwo Szkoły i NSZZ Policjantów, który „sponsorował” renowacje i zakup sprzętu. Według świadków tamtych wydarzeń słuchacze grający w zespole za występy otrzymywali także jeden dzień urlopu nagrodowego, a opiekujący się nimi nadkom. Siedłowski nie raz otrzymał nagrodę pieniężną za poświecony dodatkowy czas i promocję artystyczną Szkoły podczas występów. Zespół i jego kierownik mogli zawsze liczyć na pomoc kierownictwa i organizacyjne wsparcie dowódców kompanii.
Na łamach „Paragrafka” został ogłoszony szkolny konkurs na nazwę zespołu. Pierwszą propozycja była „Bez Nazwy”. Nr 5 z maja 2001 r. Biuletyn informował iż, „nadesłano dużo propozycji na nazwę szkolnego zespołu muzycznego. Wśród ponad 30 propozycji, które napłynęły do redakcji”, a jury na czele z kierownikiem dokona niełatwego wyboru. Jak powiedziano, tak też się stało i we wkładce do kolejnego, 6 numeru „Paragrafka” możemy przeczytać: „Nadspodziewanie wiele zgłoszeń otrzymaliśmy w minikonkursie na nazwę zespołu wokalno – muzycznego Szkoły Policji w Pile. Największą pomysłowością wykazał się Henryk Wróbel, który przekazał nam kilkanaście propozycji od wesołych po poważne, od długich po dwusylabowe, od para policyjnych po zupełnie cywilne. Takie jak Byzio, Zbynio, Siedło czy Siodło animator zespołu Zbyszek Siedłowski odrzucił zważając na wrodzoną skromność własną. Józef Kowalik celował w nazwach obcobrzmiących jak Flic. Po długich obradach jury konkursowe wybrało nazwę AWANS autorstwa Jacka Dowejko z Zakładu Kryminalnego o specjalności OR”. Zwycięzca konkursu otrzymał pamiątkowy album, a zespół zadebiutował 2 czerwca 2001 r. podczas Festynu z okazji Dnia Dziecka zorganizowanego przez Radę Osiedla Podlasie. Dzień później z tej samej okazji, święta wszystkich milusińskich, wystąpił na pilskiej Wyspie, a ich występ jak zapisał wywołał „prawdziwe szaleństwo i (…) tym razem zaświeciło nad Piłą i dla dzieci i dla śpiewających policjantów, a wspólna zabawa trwała w najlepsze”.
Miesiąc później „Awans” wystąpił podczas obchodów Święta Policji na Placu Zamkowym w Warszawie. Jak zanotował wykładowcy Szkoły zorganizowali specjalne stoisko ekspozycyjne, wraz z pamiątkową daktyloskopią, które oprócz wielu Warszawiaków odwiedzili m.in. komendant główny Policji, komendanci szkół i ośrodków szkolenia oraz jednostek terenowych. „(…) Pod kolumną Zygmunta aż roiło się od niebieskich mundurów i unoszących się w niebo baloników, a atmosfera – mimo padającego deszczu - sprzyjała dobrej zabawie i nawiązywaniu kontaktów. (…). Punktem kulminacyjnym tego dnia okazał się występ zespołu „Awans”: Agnieszka, Damian i Grześ wraz z kolegami rozgrzali zziębniętą publiczność i za każdy wyśpiewany utwór otrzymywali burzę oklasków, a Zbyszek Siedłowski nie krył dumy i zadowolenia ze swoich podopiecznych. Był to niezapomniany, pełen wrażeń i wzruszeń dzień”.
W tym też numerze „Paragrafia” napotykamy także ogłoszenie następującej treści: Nadkom. Zbigniew Siedlowski poszukuje chętnych do utworzenia nowego zespołu muzycznego, kontakt pod nr tel…, Dotychczasowi Członkowie zespołu, którzy ukończyli kurs nie żałują swojej szkolnej przygody.” I dopisek – „w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła czapka nadkomisarza (rozmiar 57) dotychczasowy właściciel oczekuje na informacje po nr tel…. Dla uczciwego znalazcy przewidziano nagrodę”. Odpowiedzią na muzyczne ogłoszenie był zespół AWANS II, który powstał w październiku 2001 r., o czym również uprzejmie donosi „Paragrafek” „W repertuarze znalazły się standardy polskiej muzyki rozrywkowej w ciekawej aranżacji. Muzycy sięgnęli głównie do kultowych przebojów lat 60., 70. I 80. Znaczna ich część stanowią wersje dancingowe utworów takich wykonawców jak Krzysztof Krawczyk, Piotr Szczepanik, Maryla Rodowicz czy Czerwone Gitary. Zespół współtworzą słuchacze z kompanii IV, którym nie jest obca praca sceniczna. Członkowie dołożyli wszelkich starań, by wypracować swoisty styl i oryginalne brzmienie.” Ówczesny skład AWANS II tworzyli: post. Zenon Antkiewicz (gitara solowa), post Paweł Małecki (wokalista), post. Arkadiusz Kruszewski (wokalista), post. Grzegorz Przybysz (instrumenty klawiszowe) i st. post. Marek Chmurowski (perkusja). „Zespół zadebiutował występem w dniu 13 listopada 2001 r. podczas uroczystości wręczenia nagród i odznaczeń państwowych z okazji Święta Niepodległości. Gra zespołu wzbudziła duże zainteresowanie wśród kadry i słuchaczy naszej Szkoły. Tak trzymać.”
W tym samym roku zespół wystąpił także podczas spotkania gwiazdkowego, „sukcesy zespołu nie uszły uwadze dziennikarzy „Gazety Poznańskiej” – w numerze z dnia 4 lutego 2002 r. znalazło się zdjęcie zespołu w okienku „w obiektywie naszego reportera” .
Zespół wystąpił także podczas XI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy , który miał miejsce 13 stycznia 2003 roku w ówczesnym Pilskim Domu Kultury. Występ zespołu „wzbudził wśród widzów – a sala była nabita do ostatniego miejsca – prawdziwy aplauz” .
Oprócz uświetniania tradycyjnych przedsięwzięć i koncertów dla słuchaczy, dużym wydarzeniem w karierze zespołu był jego występ podczas obchodów Jubileuszu 50-lecia powstania Szkoły Policji w Pile w 2004 roku. Jak pisze niezawodny „Paragrafek” zespół w składzie: post. Hubert Jary (wokalista, gitara solowa), post. Andrzej Rubajczyk (gitara basowa, śpiew), post. Jakub Chomiuk (instrumenty klawiszowe), post. Aleksander Furtak (gitara solowa), post. Łukasz Kuśnierz (perkusja) i post. Dariusz Janiczek (perkusja). Największym wydarzeniem w życiu zespołu był wystąp w lipcu 2004 r. na Placu Zamkowym w Warszawie z okazji Świętą Policji, którego Szkoła Policji w Pile była gospodarzem. Od razu zdobyli uznanie publiczności i serca fanek, które po występie często prosiły muzyków o wspólne fotografie. Oprócz tego zespół wystąpił również w Pile na Placu Staszica z okazji 50-lecia Szkoły Policji w Pile. Uwieńczeniem tego występu było odebranie certyfikatu uczestniczenia w warsztatach muzycznych organizowanych dla zespołów uczestniczących w tej imprezie .

 

Podczas wielu lat trwania zespołu przez jego skład przewinęło się dziesiątki muzyków. W niezawodnym do odtwarzania „zamierzchłych dziejów” „Paragrafku” możemy przeczytać o jednym z członków zespołu, grającemu na trąbce Damianowi, ówczesnemu słuchaczowi kursu operacyjno – rozpoznawczego. Dzieki swej muzycznej pasji, ukończył Wrocławską Akademię Muzyczną i od razu trafił do Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z którym objechał Stany Zjednoczone, Kanadę i całą Europę. Wspaniale sale koncertowe, cudowni ludzie, których wtedy poznał a także niemalże pieniądze - to wszystko nie było wstanie powstrzyma go przed podjęciem kolejnego wzywania, jakim był kontrakt w Norwegii. Zarabiał na życie grając na trąbce w profesjonalnym zespole muzycznym, a przy okazji zdobywał wiedzę jak sobie radzić w warunkach wolnego rynku i nieograniczonej konkurencji. Te doświadczenia zaprocentowały kolejnymi lukratywnymi kontraktami: w Niemczech, Szwajcarii, Francji i Holandii. Po latach wyjazdów, w 2000 roku wstąpił do Policji”. Przebywając w szkole grał na trąbce w zespole „Awans” i uczył się pracy operacyjnej.
Podinsp. Zbigniew Siedłowski opiekował się zespołem do kwietnia 2007 roku, kiedy to przeszedł na zasłużoną emeryturę. Jego funkcje przejął kolega, wykładowca z zakładu kryminalnego – i specjalista od pracy operacyjnej, ówczesny nadkom. Jacek Słoński, grający na perkusji i gitarze akustycznej. Człowiek, który miał do tego świetne predyspozycje, ponieważ oprócz słuchu muzycznego, zacięcia pedagogicznego lubił dobrego rocka, bluesa, a także genialnego Boba Dylana, (którego nota bene „The Times They Are A Changin” jest w pewnym sensie Jego mottem życiowym) i posiadał ogromną kolekcję płyt (czyli niewyczerpane źródło inspiracji.
Wkrótce do podinsp. Jacka Słońskiego dołączył do niego wykładowca prewencji – kom. Tomasz Ratajczak (kreatywny i zdolny muzyczny samouk, wielbiciel „Beatlesów” oraz bluesa i takich zespołów jak „Led Zeppelin”, „Deep Purple” i „Thin Lizzy”). Od początku kibicowała im, dobry duch zespołu, po trochu menager, fotograf i autorka artykułów o zespole – szkolna animatorka kultury p. Anna Fons. Wraz z rozpoczęciem każdego nowego kursu, przeprowadzano poszukiwania nowych muzycznych talentów i nabór do zespołu, w którym wokalistką była m.in. Joanna Ucińska - biolog i absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, policjantka z niesamowitym, „jazzującym” głosem. Zespól często występował zarówno dla słuchaczy, jak i dla kadry Szkoły. Szczególnie w historii Szkoły zapisał się występ „Awansu” podczas: wieczoru poetyckiego jednego ze słuchaczy, w czasie którego zespół w składzie: post. Elwira Domańska (śpiew), post. Maria Sadek (śpiew), post. Janusz Korfanty (instrumenty klawiszowe) i post. Piotr Sujka (saksofon, instrumenty klawiszowe) pięknie wypełnił muzycznie poetyckie treści (2008 rok). W zespole grał też multiinstrumentalista i ówczesny słuchacz Szkoły – post. Tomasz Jedliński (dziś sierż. sztab. i technik kryminalistyki), który nie tylko był absolwentem Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile, ale także śpiewał i grał na instrumentach klawiszowych, perkusji i saksofonie. Razem z ww. post. Domańską wystąpili podczas pierwszych MARYJEK, czyli uroczystych obchodów święta pań o imieniu Maria, Marszu Zdrowia na pilskim deptaku, a także wraz z post. Anną Fercho (wokalistka), post. Maciejem Góralskim (instrumenty klawiszowe), post, Mateuszem Manajem (gitara elektryczna) zagrał podczas Dnia Rodzicielstwa Zastępczego organizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile. Dużym powodzeniem cieszył się również koncert „Awansu” podczas pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych w 2009 roku. Były to łącznie dwa koncerty, pierwszy w trakcie turniejowego wieczoru artystycznego, drugi dzień później na zakończenie Turnieju. W obydwu przypadkach „Awans” składzie: post. Estera Chilimoniuk (śpiew), post. Katarzyna Nowakowska (śpiew), post. Krystian Wiśniewski (gitara elektryczna) i post. Paweł Korotyniec (gitara elektryczna) zespół porwał publiczność dobrą energia i brawurowym wykonaniem znanych przebojów. Warto również dodać, że pierwsza z wymienionych wokalistek – Estera Chilimoniuk, wystąpiła z sukcesem kilka lat później w programie muzycznym poszukującym młodych talentów „ X – FACTOR”. Później na jakiś czas ze względów osobistych z opieki nad zespołem zrezygnował podinsp. Jacek Słoński, przekazując go p. Annie Fons. Pod jej kierownictwem „Awans” (w składzie: post. Piotr Bryja (instrumenty klawiszowe, gitara basowa), post. Michał Boniński (gitara elektryczna), post. Leszek Karmanowicz (śpiew, perkusja), i post. Arkadiusz Sobczyk (śpiew, gitara elektryczna) nawiązał współpracę z grupą muzyczną z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile, która pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego p. Mariusza Wesołowskiego odbywała próby w pilskiej Szkole Policji, przygotowując występy okolicznościowe (m.in. z okazji Walentynek, Dnia Kobiet, rozstrzygnięcia konkursów profilaktycznych „Szkoła wolna od narkotyków i przemocy” i „Bądź bezpieczny w ruchu drogowym”) i razem z uczniami wspólnie wystąpili podczas Turnieju Klas Policyjnych. Następnie p. Anna Fons nawiązała także współpracę z dyrygentem Chóru „Halka’ z Regionalnego Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile, nauczycielem muzyki, instruktorem emisji głosu, nauki śpiewu w jednej osobie p. Przemysławem Wojnarowskim, który pracując, jako wolontariusz wspomógł swoją wiedzą i doświadczeniem cały zespół „śpiewających policjantów”. Po przeprowadzeniu nowego naboru wśród słuchaczy kursu podstawowego, „Awans” w składzie: post. Jakub Dobrzyński (gitara elektryczna), post. Adam Jędryczka (perkusja), post. Maciej Krajewski (klarnet), post. Jakub Oleszczuk (gitara basowa), post. Szymon Peterman (instrumenty klawiszowe), post. Maciej Krajewski (klarnet), post. Hadrian Śmiałek (wokalista), post. Mateusz Tomczyński (saksofon) i post. Mateusz Tworek (trąbka) zagrał kilka fantastycznych koncertów. Warto również wspomnieć, że wielu policjantów, którzy występowali kiedyś w „Awansie” dziś prowadzi swoje zespoły lub gra w orkiestrach, nie tylko policyjnych. A pierwszy kierownik zespołu – Zbigniew Siedłowski, jest zawsze zapraszany na koncerty kolejnego składu „Awansu”.
A wracając do historii należy powiedzieć, że nowy skład i współpraca z p. Wojnarowskim, zaowocował nowymi aranżacjami znanych rockowych piosenek w zupełnie ciekawym wykonaniu. Debiutancki koncert „Awansu”, złożonego z 9 muzyków i który doczekał się nawet sekcji dętej miał miejsce 14 lutego 2012 roku podczas koncertu z okazji Dnia Świętego Walentego w Gminnym Ośrodku Kultury w Jastrowiu. Później były koncerty okolicznościowe i dla słuchaczy Szkoły. Na Święto Policji w 2013 roku „Awans” wystąpił z mini recitalem w składzie: post. Mariusz Bielawski - klarnet, saksofon, śpiew, post. Paweł Szczygieł - gitara akustyczna, śpiew, post. Piotr Zabłocki - gitara basowa, śpiew. Ale w tzw. międzyczasie wspomniany Chór „Halka” potrzebował do skompletowania orkiestrę, która miałaby towarzyszyć chórzystom podczas koncertu kolędowego. Pani Anna Fons zaproponowała współpracę dawnemu opiekunowi „Awansu” podinsp. Jackowi Słońskiemu, który bardzo chętnie przystał na propozycję. Wkrótce dołączył do Niego kolejny wykładowca obecnego Zakładu Służby Prewencyjnej Szkoły – nadkom. Paweł Holeksa (absolwent wychowania muzycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, osoba posiadająca doskonały słuch muzyczny, zmysł aranżacyjny, umiejętności z zakresu reżyserii dźwięku, a do tego wszystkiego będąca multintrumentalistą). Razem wystąpili pod dyrekcją Przemysława Wojnarowskiego grając kolędy i bożonarodzeniowe pieśni w nowych aranżacjach ( np. „Wśród nocnej ciszy” w aranżacji… brazylijskich rytmów bossa novy) zaproponowanych (a czasami i zaśpiewanych) przez wspomnianego dyrygenta „Halki”. W tym składzie zagrali m.in. w Wałczu, Gołańczy, Chojnicach, pilskich kościołach, podczas koncertów charytatywnych na rzecz budowy hospicjum w Pile zorganizowanych przez Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile. Wystąpili również razem z „Halką” podczas koncertu pieśni wielkopostnych na pilskim deptaku, a wsparła ich wówczas skrzypaczka i słuchaczka post. Monika Woś. Ta współpraca zaowocowała połączeniem sił, i dziś w obecnym składzie „Awansu” występują: podinsp. Jacek Słoński (instrumenty perkusyjne, ”przeszkadzajki”, gitara akustyczna i elektryczna), podinsp. Tomasz Ratajczak (gitara elektryczna), nadkom. Paweł Holeksa (śpiew, gitara basowa, instrumenty klawiszowe, aranżacje), Sylwia Palińska (śpiew - wokalistka pilskiej formacji „Folk Machina”) i Przemysław Wojnarowski (śpiew, gitara elektryczna, instrumenty klawiszowe, aranżacje). Zespół od lat niezmiennie wspiera też animatorka kultury p. Anna Fons. Razem wystąpili już podczas koncertu na pożegnanie kompanii 3 kursu podstawowego oraz dali wyśmienity koncert podczas obchodów Święta Policji w Szkole w 2014 roku, podczas których obecny był Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Mirosław Schossler, kierownictwo, kadra i pracownicy Szkoły oraz zaproszeni goście. „Awans’ był również gwiazdą „Festynu Policyjnego” zorganizowanego 12 września 2014 r. podczas obchodów Jubileuszu 60-lecia powołania pilskiej Szkoły Policji. Niedawno wystąpił także dla wolontariuszy w trakcie 23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a ich koncert wywołał gorącą reakcję publiczności.
W planach „Awans” ma jeszcze wiele znakomitych występów, ciągle przygotowuje nowy repertuar nawiązujący do brzmienia „starego, dobrego rocka” i na pewno jeszcze nie raz usłyszymy „Awans!”, „Awans!”, „Awans!!! ” z prośbą o bis z ust zachwyconej publiczności.
Anna Fons

Awans Dawniej